Prospectus
Download a copy of our Prospectus (PDF) Download a copy of our Prospectus (PDF)

Download
Ofsted


View details about Ofsted visits and inspection reports

View


View exam results, progress, attendance and more.


Data Dashboard
SJSF Prospectus
Download a copy of our Prospectus (PDF) Download a copy of the Sixth Form Prospectus (PDF)

Download
Get Into Teaching
Want to get into teaching? Visit our St George's Partnership - SCITT website

Visit
  • Ecouraging Participation, Promoting Excellence

You are here

Extra Curricular Key

The Calendar shows a different colour for each Campus, the colours are as follows:  

  Sleaford
  Ruskington

 

Extra Curricular Activities

There are a varied range of Extra Curricular Activities for students to take part in.  The activities vary from homework club, outdoor/indoor sports, games club, chess club, singing and drama clubs and many more. Please be aware that space in some of these activities is limited, and while participation will normally be arranged on a first come, first served basis, failure to participate regularly may result in the place being withdrawn.

Disclaimer: We are currently updating this information. Due to re-timetabling at the start of term, it can take a few weeks to confirm club details. If you are interested in any of our activities, we recommend that you speak to the member of staff running it to confirm times and dates.

 

Time

Location

Description

Available to

Staff i/c

Before School (8:00-8:40) Mon- Thurs

New Sports Hall Badminton All PE Staff
Lunchtime Fitness Suite Fitness Suite All (after induction) PE Staff
Lunchtime C1 Computer Games Club KS3 & KS4 Mr Hirst

Lunchtime 12.40pm

R15

Games Club

All

 

12.30pm SEN Room Launch Pad All  

3:30pm

Arnold Centre Library

Homework Club

All

Mrs J Curtis

3:30pm

Ruskington Library

Homework Club

All

Mrs Bryant & Mrs Singer

Lunchtime Clubs

Time

Location

Description

Available to

Staff i/c

12:30

IC2

KS4 Film Club

KS4

Mr Hughes

12:30

Music Department

Open Mic Monday -

First Monday of the Month

All

Miss Vernon

12:30

Stable Block

Action for Young Carers

All Young Carers

Mrs Newsom / Mrs Wickson

12:30 OSH Trampolining, Gymnastics & Conditioning All Miss Hall / Miss Calvert
12:30 NSH Interhouse Competition   Miss Smith
12:30 Astro Year 8 Football Year 8 Mr Stanley

 

Lunchtime Catch Up Sessions

Time

Location

Description

Available to

Staff i/c

12:30

E6 Book Club Year 13 Miss Garwood
12:30 S8 Chemistry Homework Club  Triple GCSE & A Level Chemistry Students   Mrs Peck

 

After School Club

Time

Location

Description

Available to

Staff i/c

3:30pm

M6

After Hours Jazz

Invite Only

Mrs Hunter

3:30pm

OSH

Trampolining & Gymnastics

All

Miss Hall / Miss Calvert

3:30pm

Field

Year 7 Football

Year 7 Girls

Miss Cox / Miss Wright

3:30pm

NSH

Winter Athletics (Boys)

Boys - Invite Only

Mr Freeman / Mr Walker

3:30pm Fitness Suite Fitness Suite All (after induction) Mr Stainfield

3:30pm

R20

Catering Coursework

Year 11

Mrs Adams

3:30pm

Gym

Trampoline Club

Year 7

Mrs Collingwood

4:30pm

Gym

Trampoline Club

Year 8

Mrs Collingwood

 

After School Catch Up Sessions

Time

Location

Description

Available to

Staff i/c

3:30 T2 Child Development Catch Up KS4 Mrs Bird
3:30 T2 Graphics Catch Up KS4 Mrs Bird

Lunchtime Clubs

Time

Location

Description

Available to

Staff i/c

12:30

IC2

KS4 Film Club

KS4

Mr Hughes

12:30

M6

Vox Box

Years 7 - 9

Mrs Hunter

12:30

M5

Senior Choir

Y9-&13

Miss Vernon

12:30

M4 & Music Studio

Rap & Record

All

Mr London / Mrs Barlow

12:30

OSH

Badminton

All

Miss Nix

12:30

NSH

Elite Athletics Training

Invite Only

Miss Hall / Mr Walker

12:30

Fitness Suite

Fitness Suite

All (after induction)

Mr Walsh-Horne

12:30 Astro Year 7 Football Year 7 Mr Richardson
12:30 R18 KS4 History KS4 Mrs Key

 

After School Clubs

Time

Location

Description

Available to

Staff i/c

3:30pm

Music Department

School of Rock

Yr7-10 by invite

Mr London / Mrs Barlow

3:30pm

Assembly Hall

Billy Elliot Rehearsals

Assembly Hall

Miss Vernon / Mrs Clifton / Mrs Hunter

3:30pm

Field / Courts

Yr9 & 10 Rugby (Boys)

Y9 & 10 Boys

Mr Walker / Mr Richardson / Mr Freeman

3:30pm

Field / Courts

Yr7 & 8 Football (Girls)

Yr7 & 8 Girls

Miss Cox / Miss Wright

3:30pm

Field / Courts

Yr7 & 8 Football (Boys)

Yr7 & 8 Boys

Mr Stanley / Mr Stainfield

3:30pm

Fitness Suite

Fitness Suite

All (after induction)

Miss Nix

3:30pm NSH Yr7, 10 & 11 Netball Y7 & KS4 Miss Hall / Miss Calvert / Miss Smith

3:30pm

R20

Christmas Cookery Club

Yr8 - 11

Mrs Wetherill

 

After School Catch Up Sessions

Time

Location

Description

Available to

Staff i/c

3:30 B4 French iGCSE Preparation Y11 French iGCSE Students Mrs Tilley
3:30 T2 Graphics Catch Up KS4 Mrs Jones

Lunchtime Clubs

Time

Location

Description

Available to

Staff i/c

12:30pm

M6

Samba Club

All

Mrs Hunter

12:30pm

M5

Open Rehearsal

All

Miss Vernon

12:30pm

Eng ICT Suite

Newspaper Club

All

Mrs Irvine

12:30pm

Fitness Suite

Fitness Suite

All (after induction)

Miss Smith

12:30pm

OSH

Multi Skills Club

All

Mr Walsh Horne

12:30pm

Astro

Year 10 Football

Year 10

Mr Richardson

12:30pm

NSH

Year 9 Benchball

Year 9

Miss Wright

12:30pm

R7

Science Club

Year 7

Mrs Waters & Mrs Glenholme

12:30pm

R14

French Homework Help Club

All

Miss Shaw

12:30pm

R17

Geography Coursework Catch Up

All

Mrs Sweeting

12:30pm

R7

Science Club Fun Experiments

Year 7

Mrs Waters & Mrs Glenholme

12:30pm

Intervention Room

BSL

All

Mrs Bunce

 

After School Clubs

Time

Location

Description

Available to

Staff i/c

3:30pm

Recording Studio

Y9 Reward Activities (Music)

Y9 - Invite Only

Mr London

3:30pm

OSH

Boccia Club & New Age Kurling Club

All

Mrs Williams

3:30pm

Fitness Suite

Fitness Suite

All (after induction)

Mr Richardson

3:30pm

NSH

Winter Athletics Training (girls)

Invite only

Miss Cox / Miss Hall / Miss Smith

3:30pm

Field

All Years Rugby (Girls)

All GIrls

Miss Calvert / Miss Wright

3:30pm

Yrs 7-9 Hockey

Astro

Yrs 7-9

Mrs McCarthy

3:25pm

 

Ruskington Textiles Club

All Years

Miss Phillips

3:30pm

R21

Greenpower

All Years

Mr Mitchell

3:30pm

R18

History Revision & Coursework

KS4

Mrs Key

 

After School Catch Up Sessions

Time

Location

Description

Available to

Staff i/c

3:30 T2 Child Development Catch Up KS4 Mrs Bird
3:30 T2 Graphics Catch Up KS4 Mrs Bird
3:30 T10 Business / Travel Catch Up KS4 Mrs Pearson
3:30 M5 Y11 Music Catch Up / Revision Session Y11 Music Students Miss Vernon

Lunchtime Clubs

Time

Location

Description

Available to

Staff i/c

12:30pm

S12

Chess Club

All

Mr White

12:30pm

IC2

KS3 Film Club

KS3

Mr Hirst

12:30pm

M4

Ukulele Club

Yrs 7-9

Mr London

12:30pm

M5

Woodwind Ensemble

All

Mrs White

12:30pm

Fitness Suite

Fitness Suite

All (after induction)

Mr Walker

12:30pm OSH Elite Development Football (GIrls) KS3 girls by invite Miss Wright / Miss Cox
12:30pm NSH Year 10 Football Y10 Mr Richardson
12:30pm Astro Y9 Football Y9 Mr Stainfield
12:35pm Room 13 Film Club All Miss Clawson

 

After School Clubs

Time

Location

Description

Available to

Staff i/c

3:30pm

Assembly Hall

Billy Elliot Rehearsals 

All - invite only

Miss Vernon / Mrs Clifton / Mrs Hunter

3:30pm

M4

Saxes +

All

Mrs White

3:30pm

Field

Yrs 9-11 Football (Girls)

Yrs9-11 Girls

Miss Cox / Miss Wright

3:30pm

Field

Yrs 9-10 Football (Boys)

Yrs 9-10 Boys

Mr Stanley / Mr Stainfield

3:30pm

NSH

Yrs 8 & 9 Netball

Yrs 8 & 9

Miss Smith & Miss Nix

3:30pm

Fitness Suite

Fitness Suite

All

Mr Walsh Horne

3:30pm

Field

Yrs 7 & 8 Rugby (Boys)

Yrs 7 & 8 Boys

Mr Walker / Mr Stainfield

3:30pm

R25

The Method Drama Club

Year 8 - 11

Mr Bennett

 

After School Catch Up Sessions

Time

Location

Description

Available to

Staff i/c

3:30 T2 Graphics Catch Up KS4 Mrs Jones
3:30 C6 BTEC / CTEC Sports Supervised Study BTEC / CTEC Sports Students Miss Calvert
3:30 B6 Y10 Spanish Masterclass Y10 Spanish Students Mrs Mulrennan

 

Lunchtime Clubs

Time

Location

Description

Available to

Staff i/c

12:30pm

IC2

KS3 Film Club

KS3

Mr Hirst

12:30pm

M5

Sixth Form Vocal Harmony Group

Invite Only

Miss Vernon / Mrs Hunter

12:35pm

Stable Block

Blues Club Drop In

Forces Students

Mrs Williams

12:30pm

B6

MFL Spelling Bee

Y7 French & German

Mrs Mulrennan

12:30pm

B5

MFL Translation Smash

Y8 Spanish, Y9 French & German

Mrs Mulrennan

12:30pm

R14

Language Club German & Spanish

All

Miss Shaw

12:45pm

R9

Choir

All

Mr Plaskett
12:30pm R17 Geography Coursework Catch Up All Mrs Sweeting
12:35pm Room 13 Film Club All Miss Clawson

 

Lunchtime Catch Up Sessions

Time

Location

Description

Available to

Staff i/c

12:30 C6 BTEC / CTEC Sports Supervised Study BTEC / CTEC Sports Students Miss Calvert

 

After School Clubs

Time

Location

Description

Available to

Staff i/c

3:30pm

Fitness Suite

Inter Girls Athletics Training

All

Miss Cox

3:30pm

OSH

Yr7 Sports Club

Y7

Miss Nix

3:30pm NSH Badminton All Mr Stanley
3:30pm Astro Y11 5-a-side Football Y11 Mr Stainfield